Ciekawostki - gotowwwanie.pl...przez żołądek do serca :)

Wyszukaj przepis
Ostatnia aktualizacja:
2015-02-03
Idź do spisu treści

Menu główne:

Poradnik gotującej blondynki

Pasta, czyli makaron


Twardość gotowanego makaronu testujemy, gryząc wyłowione pasemko. Makaron jest gotowy, gdy jest dobry w smaku, ale jeszcze troszkę twardawy. Powinien być jędrny i posiadać mączny smak, czyli być "al dente" ("w sam raz na ząb").

Po ugotowaniu makaron należy od razu odcedzić. Nie przelewa się go wodą chyba, że jest o tym mowa w przepisie, ponieważ płukanie pozbawia makaron niektórych właściwości odżywczych.
Makaronu nie trzeba zbyt przesadnie odcedzać, ponieważ odrobina wody sprawi, że więcej sosu obklei makaron.

Ugotowany makaron od razu trzeba wymieszać  z sosem aby uniknąć sklejania się pasemek (uniemożliwia to dokładne rozprowadzenie sosu).


Oliwa z oliwek

Smak, zapach i jakość oliwy zależy od rodzaju oliwek, z których została wytworzona, a także od miejsca uprawy i metody tłoczenia. Gatunek oliwy z oliwek ustalany jest w zależności od zawartości kwasu oleinowego oraz metody wytwarzania. Olej z młodych oliwek jest zielonkawy, z dojrzałych - bardziej żółty. Cztery najlepsze gatunki oliwy to:

  • Olio d'oliva extra vergine - naturalna oliwa najlepszej jakości (z pierwszego tłoczenia na zimno),

  • Olio d'oliva vergine - oliwa naturalna jakości ponadprzeciętnej (z drugiego i trzeciego tłoczenia na zimno),

  • Olio d'oliva - oliwa czysta (mieszanina oliwy tłoczonej na zimno i rafinowanej),

  • Olio di sansa d'oliva - oliwa z wyłoczyn, najniższej jakości.


Przy wyborze oliwy należy kierować się jej aromatem - powinien być on czysty, owocowy. Oliwę przechowuje się z dala od źródeł ciepła i światła, które mogą spowodować jełczenie. Do dań smażonych można wykorzystywać oliwę tańszą. Natomiast najlepsze gatunki stosuje się do pesto oraz wszelkich dań, które nie są poddawane obróbce termicznej.


Ubijanie białek z jaj


Jajka powinny mieć temperaturę pokojową. Należy również zadbać o to, by miska, w której będą ubijane białka jest czysta i sucha. Z początku białka ubijać delikatnie, potem bardziej energicznie, aż do momentu uzyskania pożądanej konsystencji.
Białko poprawnie ubite powinno potroić swoją objętość.


Papryki, papryczki...


Papryka swój ostry smak zawdzięcza związkowi chemicznemu - kapsaicynie. Związek ten ma korzystny wpływ na zdrowie, ponieważ obniża poziom cholesterolu we krwi. Ponadto zmniejsza lepkość krwinek, zapobiegając w ten sposób zatorom i zakrzepom.
Kapsaicyny powinny jednak unikać osoby cierpiące na wrzody żołądka.Sałata


Sałata jest rośliną jednoroczną, której prawidłowy rozwój gwarantuje niezbyt wysoka temperatura, żyzna gleba oraz odpowiednie nawodnienie terenu. Jest warzywem bardzo nietrwałym.
Kupując sałatę należy zwracać uwagę na to by jej główki były jędrne, a liście niepożółkłe i intensywnie zabarwione. Końcówka sałaty powinna być jasnego koloru.
Sałatę należy dokładnie umyć, oddzielić części niejadalne, a następnie odsączyć z nadmiaru wody, najlepiej w wirówce do sałaty. Czystą i osuszoną sałatę należy przechowywać w lodówce, w pojemniku na warzywa, zawiniętą w foliową torebkę.
Sałaty nie należy kroić nożem (wyjątek stanowi sałata lodowa i cykoria). Liście sałaty rwie się palcami, a na talerzu nabija na widelec.
Sałata jest lekkostrawna, zawiera niewiele kalorii a za to dużo cennych składników odżywczych takich, jak: żelazo, wapń, magnez, fosfori i potas, a także witaminy: A, B, E, D, C, PP i kwas foliowy.


Najpopularniejsze odmiany sałat to:
Sałata masłowa
, powszechnie uprawiana, neutralna w smaku;
Sałata krucha
to jedna z najpopularniejszych na świecie sałat. Ma duże główki o kruchych, sztywnych, grubych i bardzo soczystych liściach;
Sałata rzymska
ma kruche i wydłużone listki o widocznych nerwach. Tworzy zwarte, wydłużne główki, ma bardzo kruche, sztywne, intensywnie zielone liście o delikatnym i przyjemnym smaku;
Sałata lodowa
to krucha sałata o jasnozielonych liściach tworzących zwartą główkę. Ma łagodny smak i jest chrupiąca. Można ją kroić nożem;
Sałata karbowana
ma karbowane zielone liście o charakterystycznym bordowym zabarwieniu; jest delikatna w smaku, lekko orzechowa;
Rukola
ma liście przypominające wyglądem liście mlecza. W smaku jest ostra i pikantna, ma silny, aromatyczny, orzechowo-pieprzowy zapach;
Endywia
ma dość grube, karbowane, podłużne i mięsiste liście, postrzępione na końcach. Jej smak jest pikantny, lekko gorzkawy;
Cykoria
wydziela specyficzny, lekko gorzkawy zapach a jej liście mają gorzki smak. W celu pozbycia się gorzkiego smaku cykorii, jej liście moczy się w wodzie;
Radicchio
to sałata o bordowych listkach z białym nerwem. Jest lekko gorzka i chrupiąca; liście są grube i elastyczne. Goryczkę eliminuje siępoprzez płukanie liści. Sałata ta po pokrojeniu nożem staje się bardzo gorzka i praktycznie nie nadaje się do jedzenia;
Roszponka
ma najmniejsze listki ze wszystkich sałat, drobno zaokrąglone; jest bardzo aromatyczna, z lekką orzechową nutą.


* zdjęcia pochodzą ze strony: www.fitandeasy.pl

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego